Menu


   Witamy na stronie OSP Łubowo województwo Zachodniopomorskie gmina Borne Sulinowo

Do końca tego roku było jeszcze kilka wyjazdów do pożarow śmieci
oraz sadzy w kominach .

Wypadek w Bornym 15.09.2012

W sobote 15.09.2012 około godz.10:50 zostaliśmy wezwani do wypadku na trasie
Borne -Łubowo przed Bornym na łuku drogi kierujaca pojazdem straciła panowanie nad nim i uderzyła w dzewo kierujacej nic sie nie stało wydostała sie z pojazdu o wlasnych siłach zespuł pogorowia ratunkowego zabrał kobiete na obserwacje nasze działania polegały na zabezpieszeniu miejsca zdarzenia.Zalana piwnica 15.07.2012

W niedziele 15.07. 2012 około godz. 08:00 dyżurny PSK Szczecinek wezwał nas do zalanej wodą piwnicy w Łubowie. Po przybyciu na miejsce okazało się że z powodu pękniętej rury wodociągowej została zalana wraz z opałem i piecem CO piwnica w jednym z łubowskich gospodarstw. Przy użyciu pomp: pływającej oraz szlamowej cała woda została usunięta. Nie było to łatwe ponieważ trociny, które służyły za opał bardzo mocno zapychały pompy, co spowalniało nasze działania. Akcja trwała 120 minut.

 
Wypadek w Śmiadowie 13.07.2012

W piątek 13.07.2012 około godz. 19:00 zostaliśmy wezwani do wypadku na drodze krajowej 20. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się że samochód osobowy marki WV Golf wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. W aucie podróżował mężczyzna wraz z 9letnim dzieckiem. Zespół Pogotowia Ratunkowego już zaopatrywał poszkodowanych oraz czekał na przylot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na szczęście nikomu nic poważnego nic się nie stało. Nasze działania polegały na : zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu źródła zasilania w samochodzie, pomocy przy przyjęciu śmigłowca LPR-u, pomocy przy przetransportowaniu małego pacjenta do śmigłowca, usunięci resztek z drogi, neutralizacji płynów eksploatacyjnych z nawierzchni drogi, kierowanie ruchem. W akcji też brał udział zastęp JRG Szczecinek. Cała akcja trwała 120 minut.

 
Wypadek na przejeździe kolejowym.

W piątek 06.07. 2012 około godz. 13:20 dyżurny PSK Szczecinek wezwał nas do wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Czarne Małe. Na miejscu okazało się, że w wypadku udział brały samochód ciężarowy i pociąg towarowy. Tir najprawdopodobniej nie zdążył zjechać z przejazdu kolejowego i w jego naczepę uderzył pociąg. Naczepa uderzyła potem w słup energetyczny. Miejsce wypadku zostało zabezpieczone, a prąd odcięty. Masze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy druhom z Osp Czaplinek. Na szczęście obyło się bez ofiar.

 
Pożar poszycia leśnego 29.06.2012r.

O godzinie 15:15Dyżurny PSK wysłał naszą jednostkę do pożaru lasu. Na miejsce pożaru udał się zastęp GBA 2,5/16. Nasze działania polegały na podaniu prądu środka gaśniczego na palącą się ściółkę leśną. Akcja trwała 1 godzinę.

Pożar słomy w Bornem Sulinowie 19.06.2012r.

O godzinie 19:00 19 czerwca znów syrena postawiła wszystkich na równe nogi. Dyżurny PSK wysłał naszą jednostkę do palącej się słomy w zakładzie, który produkował brykiet w Bornem Sulinowie. Na miejsce pożaru udał się zastęp GBA 2,5/16 w składzie: Lucek, Parnik, Biały, Siekiera, Michał i kierowca Palec. Nasze działania polegały na przerzucaniu palącej sie słomy oraz zalewaniu jej wodą. Słoma była składowana na zewnątrz więc budynki produkcyjne nie były zagrożone. Akcja trwała 2 godziny.


Płonący budynek gospodarski przy ul. Brzozowej w Łubowie 15.06.2012r.

O godzinie 23:37 ciszę nocną zakłóciła syrena alarmowa. Od dyżurnego PSK Szczecinek dowiedzieliśmy się, że pali się budynek gospodarczy(szopa z drewnem). Po przybyciu na miejsce pożaru cały budynek objęty był ogniem. Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów: jeden w obronie na sąsiednie budynki, drugi w natarciu na ognisko pożaru. Działania utrudniała duża ilość gęstego dymu, który zmniejszał widoczność do zerowej. Kolejnym utrudnieniem był brak sprawnie działającej sieci hydrantowej, dlatego też środek gaśniczy dowożony był przez OSP Juchowo oraz JRG Szczecinek. W pożarze nikt nie ucierpiał. Akcja trwała 3,5 godziny.

 
Pożar drzewa w Bornem Sulinowie 31.05.2012r.

O godzinie 17:25 dyżurny PSK uruchomił naszą syrenę ponieważ dostał zgłoszenie o palącym się drzewie przy ul. Reja w Bornem Sulinowie. Na miejsce pożaru udał się zastęp GBA z 6-oma ludźmi. Nasze działania polegały zabezpieczeniu miejsca pożaru oraz podaniu jednego prądu wody na pień drzewa. Akcja trwała 60 minut.

 
Wypadek przed przejazdem kolejowym w Silnowie 30.05.2012r.

Krótko po godzinie 14 zostaliśmy wysłani do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i autobusu PKS Koszalin w miejscowości Silnowo. Na miejsce zdarzenia udał się zastęp SLRtBA w sile 6 osób. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu źródła zasilania w samochodzie osobowym oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Kierowca samochodu został przetransportowany do szczecineckiego szpitala. W autobusie nie było pasażerów. Akcja trwała 180 minut.


Owady na ulicy Towarowej 2 w Bornym Sulinowie 28.05.2012r.

W poniedziałkowy wieczór zostaliśmy wezwani do usunięcia gniazda szerszeni, które zrobiły gniazdo tuż nad wejściem do domu. Niebezpieczeństwo było na tyle wielkie ponieważ w tym domu było dziecko uczulone na jad owadów. Działania nasze polegały na demontażu części ganku i usunięciu gniazda. Po czym owady zostały wypuszczone do lasu.

 
Pożar lasu 27.05.2012r.

Przed godz. 18 znów zostaliśmy wezwani przez dyżurnego PSK Szczecinek do pożaru lasu w miejscowości Kucharowo, jadąc w do zdarzenia zostaliśmy wysłani w inne miejsce gdzie byliśmy bardziej potrzebni. W Jelonku paliło sie poszycie lasu i to tam skierowano nas OSP Borne oraz JRG Szczecinek. Przy pomocy 3 prądów wody pożar został ugaszony. Akcja trwała 2,5 godziny


Pożar nieużytków w Bornem Sulinowie 26.05.2012r.

Jeszcze tego samego dnia zostaliśmy ponownie zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków należących do Urzędu Miejskiego. Krótko przed nami dotarli OSP BS i przy użyciu tłumic ugasiliśmy paląca się trawę. Na koniec przy pomocy działka zalano pogorzelisko. Akcja trwała 1 godzinę.

Pożar poszycia leśnego w Liszkowie 26.05.2012r.

W sobotni upalny poranek dźwięk syreny wezwał nas pożaru lasu w miejscowości Liszkowo. Działania zastępu OSP Łubowo polegały na podaniu środka gaśniczego na palące się poszycie oraz na przekopaniu miejsc aby pożar się nie rozprzestrzeniał. W akcji brali udział: OSP Łubowo, JRG Szczecinek oraz służba leśna. Akcja trwała 2 godz.

 
Pszczoły w Rakowie 25.05.2012r.

O godzinie 19 25.05.2012r. zostaliśmy zadysponowani do usunięcia roju pszczół, który znalazł się nad wejściem do budynku mieszkalnego. Ratownicy w specjalnych kombinezonach zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz zebrali wszystkie owadów do pojemnika zwanego rojnicą i przekazali owady pszczelarzowi. Akcja trwała 60 minut.Pożar samochodu w Kłominie

19 maja o godzinie 23:06 dyżurny PSK zawiadomił nas o pożarze samochodu osobowego marki VW polo w miejscowości Kłomino. Do pożaru udał się jeden zastęp w składzie 6 osób. Po przybyciu na miejsce podano jeden prąd wody na palący sie samochód. Na miejsce przyjechał zastęp JRG Szczecinek oraz radiowóz policyjny. Akcja trwała 2 godziny.


 
Pożar skrzynki energetycznej w Międzylesiu 05.05.2012r.

Dnia 05 maja około godz.14 strażacy z Łubowa zostali zaalarmowani o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Międzylesie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się skrzynka energetyczna umieszczona na zewnątrz budynku. Nasze działania polegały na otwarciu skrzynki oraz ugaszeniu jej za pomocą gaśnicy proszkowej, a także na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do momentu przybycia pogotowia energetycznego. Na miejscu obecne były 2 zastępy OSP Łubowo, 1 zastęp PSP Szczecinek, podnośnik hydrauliczny oraz Pogotowie Energetyczne.


 
Zabezpieczenie lądowania śmigłowca LPR 01.05.2012r.

 We wtorek około południa słoneczny dzień zakłócił dźwięk syreny alarmowej. Po przybyciu do remizy okazało się że jesteśmy potrzebni do zabezpieczenia lądowania śmigłowca w miejscowości Rakowo. Na miejsce udał się zastęp GBA w sile 6 osób. Działania zastępu polegały na zwilżeniu plaży wodą, aby piasek nie uszkodził śmigłowca, oraz zamknięcie drogi dzielącej Rakowo z Komorzem. Akcja trwała 2,5 godziny.


 
Pożar nieużytków w Krągach 15.04.2012r..

 W niedzielne popołudnie znów dźwięk syreny postawił wszystkich strażaków na równe nogi. Po przybyciu do remizy okazało się że palą się nieużytki, choć aura nie wskazywała na to, że może być to pożar. Na miejsce udał się jeden zastęp OSP Łubowo w składzie Krzysiek, Tomek, Jacek, Janek, Tomek i Andrzej oraz słyszeliśmy przez radio że też OSP Borne Sulinowo. Na miejsce pożaru dojechaliśmy jako pierwsi i przy pomocy tłumic pożar został ugaszony. Gdy wracaliśmy na miejsce dotarli nasi koledzy z OSP Borne Sulinowo swoją Balbiną. Akcja trwała 1 godzinę.


Płonąca trawa przed Czarnym Małym. 14.04.2012r.

 Tuż przed godziną 22:00 zostaliśmy wezwani do pożaru trawy, która zagraża pobliskiemu drzewostanu. Na miejsce udaj sie zastęp GBA w sile: Janek, Krzysiek Piotrek, Łukasz, Jacek. Po przyjeździe d-ca stwierdził że pożar mocno się rozprzestrzenia i jest dużych rozmiarów, więc wezwał posiłki w postaci drugiego zastępu OSP Łubowo. Przybyli: Paweł, Andrzej, Ola, Adam, Zbyszek oraz kierowca Krzysztof. Przy pomocy tłumic pożar został opanowany i szybko ugaszony. Akcja trwała godzinę.
 

Pracowite przedpołudnie.

Wczorajsze południe 11 kwietnia nie zapowiadało tak pracowitego dnia. Tuż po godzinie 10 zostaliśmy wezwani przez PSK Szczecinek do palących się nieużytków zagrażających uprawie leśnej w miejscowości Uniemino. Do zdarzenia udał się zastęp GBA w sile 6 ludzi, oraz OSP Borne Sulinowo. Jednak nasz zastęp nie dopuścił aby pożar przedostał się na uprawę i OSP Borne zostało zawrócone do bazy , natomiast nasi druhowie szybko ugasili palącą się trawę. Akcja trwała ponad godzinę. To nie był koniec o godzinie 12:30 znów dźwięk syreny alarmowej postawił wszystkich na nogi. Jak zawsze wczesną wiosną palą się nieużytki i tym razem było to samo w miejscowości Piława ktoś podpalił nieużytki leżące przy DK 20 tam właśnie dyżurny PSP Szczecinek wysłał nasz zastęp. Przy pomocy tłumic pożar został zgaszony. Na szczęście był to ostatni wyjazd naszych druhów w dniu wczorajszym.Pożar nieużytków przy jeziorze Pile.

 W lany poniedziałek ciszę Świąt zagłuszył dźwięk syreny alarmowej. Dyżurny Stanowiska Kierowania wysłał nasz zastęp do palących się nieużytków przy jeziorze Pile od strony Liszkowa. Po przyjeździe na miejsce pracownik służby leśnej próbował zapobiec przedostania się ognia na pobliski las. Od razu podaliśmy jeden prąd wody na palącą się ściółkę. Nieużytki, które się paliły i nie zagrażały już niczemu zgaszono przy pomocy tłumic. Akcja trwała 60 minut.Usuwanie drzewa nad zalewami nadarzyckimi.

 W dniu 03 kwietnia o godzinie 18:00 dyżurny kierowania PSK Szczecinek uruchomił naszą syrenę, okazało się że jesteśmy potrzebni na drodze dzielącej Borne Sulinowo i Nadarzyce przy granicy województwa zach-pom. i wielkopolskiego. Powodem było drzewo niebezpiecznie pochylone w kierunku drogi. Drzewo to zostało uszkodzone przez bobry, i mogło przewrócić się na drogę. Na miejsce zdarzenia pojechał samochód SLRtBA w składzie Jacek, Łukasz, Tomek , Zbyszek , Krzysiek oraz Andrzej. Za pomocą wyciągarki i piły łańcuchowej uporaliśmy się z niebezpiecznie zwisającym drzewem. Akcja trwała 2 godziny.
Pożar nieużytków w Liszkowie.

 29 marca o godzinie 22:30 dźwięk syreny wezwał nas do remizy. Okazało się że jak co roku pali się trawa w Liszkowie. Na miejsce pożaru udał się zastęp GBA w składzie Jacek, Tomek, Łukasz, Adam, Tomek i Krzysiek. Gdy dojechaliśmy, paliło się w dwóch miejscach, dlatego dyżurny PSK zadysponował też OSP Borne Sulinowo do pomocy ,ale gdy dojechali na miejsce już się uporaliśmy z dwoma pożarami. Do gaszenia użyto tłumic. Akcja trwała 1 godzinę.
Pożar nieużytków niedaleko Silnowa.

 28 marca tuż po godzinie 15 jednostka nasza została zadysponowana do pożaru nieużytków w przy drodze krajowej nr 20. Nie daleko miejscowości Silnowo Na miejsce zdarzenia pojechał zastęp GBA. Tego dnia wiał silny wiatr więc pożar szybko się rozprzestrzeniał trawiąc coraz to większe powierzchnie zagrażając pobliskim gospodarstwom domowym. Ale udało się opanować przed budynkami gospodarczymi. Spaleniu uległo ponad hektar nieużytków. Akcja trwała 110 minut.
Dziki sprawca niebezpiecznego zdarzenia.

 25 marca o godzinie 13:11, zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego 4 kilometry od naszej miejscowości. Dyżurny PSK poinformował nas o dwóch osobach poszkodowanych. Na miejsce udały się dwa zastępy w sile 12 osób. Po dojeździe na miejsce poszkodowani znajdowali się poza pojazdem, jedna osoba leżała obok auta. Nasze działania polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, usunięcie zanieczyszczeń z drogi oraz kierowaniem ruchem. Po przybyciu pogotowia poszkodowanych przekazaliśmy służbą medycznym. Sprawcą tego zdarzenia okazał się 80-kilowy dzik, który wybiegł z lasu prosto pod jadący samochód. Akcja trwała 180 minut.
Pożar pustostanu w Bornem Sulinowie.

 18 marca o godzinie 16:45, po powrocie z Krągów, zostaliśmy zadysponowani do kolejnej akcji. Tym razem pojechaliśmy do Bornego Sulinowa, gdzie paliły się śmieci w jednym z opuszczonych budynków. Na miejscu akcji był już zastęp z OSP Borne Sulinowo, ale ze względu na brak doświadczenia i odpowiedniego sprzętu nasi druhowie w aparatach oddechowych weszli do środka i ugasili pożar. Działania zakończono powodzeniem.
Pożar nieużytków w Krągach.

 18 marca o godzinie 15 jednostka nasza została zadysponowana do pożaru nieużytków w miejscowości Krągi. Na miejsce zdarzenia pojechał zastęp GBA w sile 6 osób. Na miejscu nasze działania polegały na gaszeniu palącej się trawy za pomocą tłumic.Pożar dzikiego wysypiska w Liszkowie.

 08 marca o godzinie 15 jednostka nasza została zadysponowana do pożaru dzikiego wysypiska w miejscowości Liszkowo. Wielkie było nasze zdziwienie ponieważ podczas padającego śniegu zostaliśmy wezwani do takiego pożaru. Na miejsce zdarzenia pojechał zastęp GBA oraz GCBA w sile 12 osób. Na miejscu nasze działania polegały na podaniu 2 prądów piany na źródło pożaru. Po 60 minutach uporaliśmy się z ogniem.
Pożar trawy w Jeleniu.

 7 marca o godzinie 19:20 dyżurny PSK Szczecinek zadysponował naszą jednostkę do palącej się trawy w miejscowości Jeleń.


Palący się śmietnik w Bornem Sulinowie. 29.02.2012

Snopki płoną przy drodze w Liszkowie. 27.02.2012

Pożar komina CO w Silnowie. 08.01.2012

 Pierwszą akcją tego roku było wezwanie do palącej się sadzy w kominie. Na miejsce udały się dwa zastępy GBA oraz GCBA. Działania nasze polegały na wygaszeniu pieca CO oraz za pomocą piasku i sita kominowego zgaszeniu palącej się sadzy. Akcja trwała 2 godziny.